czwartek, 25 lutego 2010

Maraton filmowy na Dni Wołomina

Z okazji Dni Wołomina Miejska Biblioteka Publiczna (ul. Wileńska 32) zaprasza na maraton filmowy, który odbędzie się od 2 do 4 marca 2010.

Program:

02.03.2010 - blok filmów historycznych
• godz. 13.00 Bitwa Warszawska
• godz. 15.00 Chłopiec w pasiastej piżamie
• godz. 17.00 Dzieci Ireny Sendlerowej

03.03.2010 - literatura młodzieżowa na ekranie
• godz. 13.00 Eragon
• godz. 15.00 Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów
• godz. 17.00 Atramentowe Serce

04.03.2010 - adaptacje filmowe literatury światowej
• godz. 13.00 Miłość w czasach zarazy
• godz. 15.00 Sekretne życie pszczół
• godz. 17.00 Hańba

środa, 24 lutego 2010

Gimnastyka dla języka

Przez cały marzec prowadzimy zajęcia dotyczące języka polskiego, w oparciu o wiersze Agnieszki Frączek i Małgorzaty Strzałkowskiej. Serdecznie zapraszamy dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych (klasy: 0-3) do wspólnego „łamania języka”.
W programie m.in.:
- zabawy językiem polskim,
- ćwiczenie poprawnej polszczyzny,
- układanie rymowanek i wyliczanek,
- zabawy ruchowe,
- zajęcia artystyczne.

Nauczycieli zainteresowanych zapisaniem grupy prosimy o kontakt telefoniczny: (22) 776 30 28.

środa, 17 lutego 2010

Inne spojrzenie

Dziś prezentujemy listę książek o kobietach w kulturze islamskiej, dostępnych w naszej bibliotece. Wobec zalewu pozycji poświęconych temu tematowi warto wybrać te, naszym zdaniem, najlepsze.

1. Leila Aboulela, Minaret
2.Choga Regina Egbeme, Złota klatka
3. Deborah Rodriguez, Szkoła piękności w Kabulu. Za zasłoną afgańskiej kobiety
4. Mende Nazer, Damien Lewis, Niewolnica
5. Waris Dirie, Kwiat pustyni; Córka nomadów
6. Jacqueline Pascarl-Gillespie, Kiedyś byłam księżną; Ponieważ byłam księżną
7. Latifa, Ukradziona twarz
8. Rita Christofari, John Follain, Zoja, Wszystkie jesteście niewierne
9. Souad, Spalona żywcem
10. N. Abdi, Leo Linder, Łzy na piasku
11. Ana Tortajada, Zdławiony krzyk. Wstrząsający reportaż z Afganistanu pod rządami Talibów
12. Jacky Trevane, Fatwa
13. Siba Shakib, Nad Afganistanem Bóg już tylko płacze. Historia Shirin-Gol
14. Bibisz, Krzyk serca
15. Krzysztof Owczarek, Ucieczka z Lahore
16. Donya Al-Nahi, Bohaterka pustyni

Tym Czytelnikom, którzy chcieliby zgłębić tematykę życia w krajach muzułmańskich, polecamy znakomitą książkę – reportaż Wojciecha Jagielskiego pt. Modlitwa o deszcz, jak również barwną powieść Asne Seierstad – Księgarz z Kabulu.

A może masz inną, ciekawą propozycję? Chcesz się tym podzielić z innymi? Zapraszamy do dyskusji:)

środa, 10 lutego 2010

Nowości w Bibliotece - coś dla dzieci i młodzieży


Jacek Dukaj Wroniec
Dla dzieci Stanu Wojennego i dla dzieci, które Stanu Wojennego nie mogą pamiętać - bajka magiczna o nocy grudniowej, gdy małemu Adasiowi Wroniec porwał z domu rodzinę.
Jak Alicja wędrowała przez Krainę Czarów, tak powędrujemy z Adasiem przez miasto czarnego snu PRL-u, między fantastycznymi figurami Szpiclów, Milicjantów, Opozycjonistów, Czołgów i ZOMO. Pełen przygód, gier językowych i baśniowej fantasmagorii powrót do dzieciństwa pokolenia, które dzieciństwa nie miało. Książka bogato, barwnie ilustrowana przez Jakuba Jabłońskiego, autora opracowania graficznego "Kinematografu" i "Hardkoru 44" Tomka Bagińskiego.



Ann Brashares Trzy Wierzby
Ama, Jo i Polly przyjaźnią się od dzieciństwa. Ostatnio jednak serdeczne więzi między nimi znacznie się rozluźniły. Nadchodzi lato, niosąc ze sobą wielkie zmiany. Mól książkowy - Ama nieoczekiwania spędza wakacje na obozie wędrownym w dzikich górach Wyoming, gdzie przeżywa niezwykłe przygody i dowiaduje się o sobie wielu ciekawych rzeczy. Jo wyjeżdża z matką do nadmorskiego kurortu. Zatrudnia się tam w popularnej restauracji i poznaje wielu nowych przyjaciół oraz spotyka miłość swojego życia (tak jej się przynajmniej wydaje ). Niska i pulchna Polly na wieść, że jej babcia był słynną modelką, chce pójść w jej ślady, narażając się przy tym na przykre rozczarowanie. A potem zdarzy się coś, co sprawi, że dziewczyny zrozumieją, iż przyjaźń to niezwykle cenny dar, który właśnie one otrzymały od losu.


Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe Nieznane przygody Mikołajka
Nowy zbiór przygód o Mikołajku i jego kumplach przygotowany specjalnie na pięćdziesiąte urodziny słynnego bohatera. Tom zawiera m.in. pierwsze opowiadanie, od którego "wszystko się zaczęło". Opublikowane po raz pierwszy 29 marca 1959 roku na łamach Sud-Ouest Dimanche w niezmienionej formie przedstawiamy w najnowszej książce o Mikołajku. Pozostałe, zupełnie dotąd nieznane w Polsce teksty, znalezione w archiwum Gościnnego, wzbogacone są ilustracjami przygotowanymi przez Sempego specjalnie na tę okazję.


Agnieszka Frączek Całuski i buziaczki
Całuski i buziaczki towarzyszą nam od pierwszych chwil życia. Potrzebujemy ich wszyscy, a szczególnie ci najmłodsi, ale czy umiemy o nich mówić? Ta pięknie ilustrowana książeczka w lekki, a zarazem trafny sposób opowiada wierszem o różnych rodzajach pocałunków. Jedne są słodkie, drugie trochę drapiące, niektóre delikatne jak muśnięcia motylich skrzydeł, a inne siarczyste jak poszczypywanie zimowego mrozu. Całuski i buziaczki to świetny prezent dla wszystkich bliskich nam osób - i tych mających rok, i tych w wieku 101 lat.




Izabela Sowa Agrafka
Stylizowane meble, nowa terenówka co trzy lata, markowe ubrania na każdy sezon, dwupoziomowy apartament i na deser wakacje, do tego podziw bliskich, szacun sąsiadów i zazdrość kumpli z Naszej Klasy. Nawet tych, których się ledwo pamięta...
Według rodziców Miłki to wystarczy, aby stać się najszczęśliwszą osobą na świecie. Ona jednak uważa inaczej. Nie chce być dłużej grzeczną dziewczynką. Próbuje kroczyć własną ścieżką, a nie tą wyznaczoną przez idealną starszą siostrę (zwaną Pierwszą) i rodzinę, dla której liczy się tylko zachowanie pozorów. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem Miłki okaże się wyklęty przez najbliższych dziadek. Na obrazie bez skazy pojawi się kilka bolesnych rys...

Nowości w Bibliotece - coś dla dorosłych


Tracy Chevalier Płonął ogień twoich oczu
Najnowszy romans historyczny autorki słynnej Dziewczyny z perłą , osnuty wokół wydarzeń z życia wielkiego angielskiego poety Williama Blake'a. Anglia, rok 1792, niespokojne czasy Rewolucji Francuskiej. Na ulicach Londynu trwają zamieszki. W tym burzliwym okresie do miasta przybywa skromna rodzina z prowincji.. Ojciec, Thomas Kellaway, znajduje zatrudnienie jako stolarz w Cyrku Ashleya. Jego dzieci, Jem i Maisie, szybko odnajdują się w nowej rzeczywistości. Przeżywają swoje pierwsze miłości. Jem poznaje młodziutką dziewczynę z dołów społecznych, wrażliwą i bystrą Maggie, która staje się jego przewodniczką po nieznanym żywiole stołecznych ulic. W życiu trójki młodych ludzi pojawia się poeta William Blake, sympatyk rewolucji, ich poźniejszy duchowy przywódca...



Tomasz Piątek Morderstwo w La Scali
Jest wieczór pierwszego listopada 1995. La Scala wystawia spektakl poświęcony śmierci reżysera Pier Paolo Pasoliniego, homoseksualisty i buntownika, zamordowanego w tajemniczych okolicznościach dokładnie dwie dekady wcześniej. Organizatorem spektaklu jest słynny producent filmowy Mario Cisi, charyzmatyczny i pełen energii mimo swoich dziewięćdziesięciu lat. Otacza go niezwykły dwór. Tu można zobaczyć z bliska, nawet dotknąć ludzi sławnych i bogatych, pociągających i odrażających. Wieczór poświęcony zbrodni kończy się nową, bardzo osobliwą zbrodnią. Zabójca zostaje ujęty na miejscu. Przyznaje się do winy. Niby wszystko jasne. Tyle, że zbrodniarz nie ma motywu... Judith Passalacqua, blondynka o zimnych oczach, fanatyczna Angielka i protestantka, wysportowana abstynentka seksualna - w ciągu jednej nocy przeżywa swoją niemożliwą miłość i jej śmierć. Widzi sławę, sukces, degenerację i tajemniczą, absurdalną zbrodnię. Po latach wraca na jej trop. Ale nie szuka zemsty, szuka prawdy.


Katarzyna Grochola Kryształowy Anioł
Historia nieśmiałej i pozbawionej pewności siebie Sary - niezbyt udane małżeństwo oraz niefortunna kariera zawodowa tylko utwierdzają Sarę w przekonaniu o niskiej własnej wartości. Wymarzona posada w radiu okazuje się przerastać jej możliwości, a romans męża Sary wychodzi na jaw... Jak w tej sytuacji poradzi sobie bohaterka? Swoimi smutkami, niepokojem i pytaniami dzieli się z radiowym mikrofonem podczas nocnych audycji radiowych. Nie zdaje sobie sprawy, że jej szczere improwizacje odbywają się przy włączonym mikrofonie! Każdej nocy zdobywa kolejnych wiernych i zafascynowanych opowieścią słuchaczy, a w końcu ... prestiżową nagrodę - Kryształowego Anioła.
Od tej chwili życie Sary zupełnie się zmienia.


Danny Scheimann Niezwykłe akty prawdziwej miłości
Rok 1992. Leo Deakin budzi się w nieznanym mu szpitalu, gdzieś w Ameryce Południowej. Jego dziewczyna, Eleni, nie żyje, a on nie potrafi się z tym faktem pogodzić. Obarczając się bezustannie winą za wypadek, wpada w spiralę rozpaczy i beznadziei. Czy Leo ma jeszcze szansę odkryć coś, co na zawsze zmieni jego życie?
Rok 1917: Moritz Daniecki jest galicyjskim zbiegiem z syberyjskiego obozu jeńców wojennych. Od jego miasteczka i ukochanej dzieli go siedem tysięcy kilometrów. Może i Wielka Wojna dobiegła końca, ale Moritz musi jeszcze stawić czoła wycieńczającej wyprawie przez targany wojną domową kontynent. Czy kiedy w końcu dotrze w rodzinne strony, żeby prosić o rękę ukochanej, ona wciąż będzie na niego czekać?
Dwa mistrzowsko ze sobą splecione wątki, dwie fascynujące historie miłosne, dwie opowieści o bólu i stracie, jedna niezapomniana podróż w głąb ludzkich emocji



Hugh Laurie Sprzedawca broni
Thomas Lang, były żołnierz, obecnie ochroniarz do wynajęcia, dostaje nietypową propozycję - zlecenie zabójstwa. Odmawia. W dodatku usiłuje ostrzec potencjalną ofiarę i niestety przy okazji wplątuje się w aferę rządową na miarę przygód Jamesa Bonda. Tłum szpiegów, agentów i terrorystów. Mnóstwo najnowocześniejszej broni. Komizm językowy i sytuacyjny. Błyskotliwa krytyka społeczeństwa amerykańskiego, z jego bohaterami, dyplomatami i biurokratami. Prawdziwa mieszanka wybuchowa...


Jerzy Antczak Noce i dnie mojego życia
Opowieść rozpoczyna się w momencie, gdy Jerzy Antczak kończy Łódzką Wyższą Szkołę Aktorską i dostaje angaż w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Śledzimy rozwój jego kariery, poprzez kolejne role w teatrze, pracę w Teatrze Telewizji w Warszawie, wejście w świat filmu. Poznajemy genezę i kulisy powstania jego arcydzieła, filmu i serialu "Noce i dnie". Jest tu miejsce na gorzkie rozliczenia i motywy decyzji o emigracji, opis pełnego sukcesów życia w Hollywood, wspomnienia z dzieciństwa.


Graham Masterton Błyskawica
Bradley Winger ginie na słonym jeziorze Utah podczas próby ustanawiania światowego rekordu prędkości jazdy samochodem. Wypadek czy sabotaż? Ktoś prawdopodobnie umyślnie zanieczyścił paliwo w zbiorniku pojazdu. Syn Bradleya, Craig, początkowo pragnie jedynie rozwiązać zagadkę śmierci ojca, ale zaraża się jego obsesją szybkości. Choć nie jest zawodowym kierowcą, decyduje sie pobić rekord i przekroczyć barierę tysiąca stu kilometrów na godzinę. Broń Craiga stanowi Fireflash 5. Nowy, szybszy, bardziej niebezpieczny bolid z silnikiem rakietowym - prawdziwa błyskawica. Przedsięwzięcie sfinansuje z powodów bardzo osobistych milioner Tyson Peace - pod pewnym niełatwym do spełnienia warunkiem...


Nora Roberts Trzej bracia
Opowieść o życiu i miłosnych perypetiach członków szkockiego rodu MacGregorów.
Daniel, senior rodu MacGregorów, wydał już szczęśliwie za mąż trzy najstarsze wnuczki. Teraz uznał, że nadeszła pora, by na ślubnym kobiercu stanęli także jego przystojni wnukowie. Młody Daniel, Duncan i Ian wciąż trwają w kawalerskim stanie i wcale niespieszno im do żeniaczki. Stary MacGregor nie byłby jednak sobą, gdyby nie umiał znaleźć odpowiednich kobiet, które potrafiłyby skusić, uwieść i doprowadzić do ołtarza tych upartych młodzieńców. Jak zwykle ma w zanadrzu chytry plan i wprowadza go w życie.


Han Shaogong Słownik Maqiao
Autor książki był jednym z milionów studentów, którzy podczas "rewolucji kulturalnej" zostali wysiedleni na wieś, by stworzyć bezklasowe społeczeństwo. Przez sześć lat mieszkał w małej wsi Maqiao, poznając dzieje i osobliwe zwyczaje mieszkańców. W oryginalnej formie słownika ich specyficznego języka - każde "hasło" jest kolejnym rozdziałem powieści - opowiada o ich życiu, mieszając legendy z codziennością i fakty z anegdotami. Jedna z najważniejszych chińskich powieści ostatnich lat.


Jack Du Brul Klątwa Pandory
Podczas II wojny światowej w tajnej niemieckiej bazie okrętów podwodnych ukryto tajemnicze złote skrzynie. Ich zawartość w nieodpowiednich rękach mogłaby spowodować globalną katastrofę... Prowadząc badania na Grenlandii, geolog Philip Mercer natrafia na opuszczoną bazę wojskową.I ledwo uchodzi z życiem z dziwnego pożaru. To początek śmiertelnego wyścigu z przeciwnikiem, który realizuje zbrodniczy plan. Szokujący sekret lodowej jaskini, niemiecki U-Boot z zabójczym ładunkiem na pokładzie, luksusowy liniowiec opanowany przez porywaczy - kolejne elementy łamigłówki układają się w przerażającą całość. Ktoś zamierza otworzyć puszkę Pandory i wziąć świat jako zakładnika - chyba że Mercer zdoła go powstrzymać.

poniedziałek, 8 lutego 2010

Wieczory z operą

12 lutego 2010 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie (ul. Wileńska 32), o godz. 18:00, rozpocznie się cykl spotkań Wieczór z operą.
Podczas inauguracyjnego wieczoru wyświelimy operę Carmen Georga Bizeta. Jest to nagranie spektaklu wystawionego na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku w lutym 1987 r. Główne role zagrali Agnes Baltsa i Jose Carreras.

Bezpłatne karty wstępu można odebrać w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie przy ul. Wileńskiej 32 oraz we wszystkich jej placówkach (w tym również u nas, na Poprzecznej).

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników muzyki i opery.

sobota, 6 lutego 2010

Ferie 2010 - podsumowanie

Ferie w bibliotece trwały od 1 do 5 lutego. Tegoroczne spotkania przebiegały pod hasłem Poznaj swoje emocje. Uczestnicy zajęć mieli od 3 do 12 lat. Wszyscy bawili się wyśmienicie. W skrócie wyglądało to tak:

Dzień 1
Zaczęliśmy od przeczytania Bajki o szczęściu Izabeli Degórskiej, opowiadającej o tym, że często nie doceniamy tego, co mamy. Potem rozmawialiśmy o emocjach. O tym, czym są, jak je nazwać... Wspólnymi siłami napisaliśmy krótką historię na postawie porozrzucanych obrazków:
Pewnego razu była sobie papuga, która miała parasol. Wyruszyła na łąkę, zobaczyła piękny kwiatek. Chciała go zerwać, choć zaczął padać deszcz. Aby nie zmoknąć, musiała sięgnąć po swój parasol. Postanowiła pójść do domu. Ale... Gdy wróciła, zobaczyła kościotrupa, który grał na wiolączeli. Przestraszyła się, ale kościotrup powiedział, że nic jej nie zrobi i zaczęli grać w kręgle. Przypadkowo papuga uderzyła kościotrupa w kręgosłup, a ten rozpadł się na drobne kawałki.
Wracając do domu, papuga zobaczyła w swoim ogrodzie dinozaura podjadającego wiśnie z jej ukochanego drzewa. Aż tu nagle wchodzi Ważniak! Wskakuje na dinozaura i zaczyna rysować grafiti na grzbiecie olbrzyma, a następnie pisze początek swojej opowieści:
"Pewnego razu żaba przechodziła przez leśną drogę. Chciałą wrócić do domu nad bagnami. Nie zauważyła nadjeżdżającego z naprzeciwka samochodu... Z pomocą biednej żabce przyszedł policjant, który natychmiast zatrzymał kierowcę pędzącego samochodu. I wtedy żabka mogła bezczynnioe przejść na drugą stronę ulicy. Tak zakończył się świąteczny dzień żabki".




Pod koniec spotkania rysowaliśmy kogoś lub coś, czego się boimy i co lubimy.
Dzień 2
Na powitanie lektura opowiadania Zielony i Nikt Małgorzaty Strzałkowskiej. Potem graliśmy w "emocjonalne kręgle", aby rozładować stres i wypędzić złe emocje, które nam towarzyszą. Tworzyliśmy też wspólne "drzewko szczęścia".







Dzień 3
Bawiliśmy się przy muzyce, czytaliśmy Franklin boi się burzy, a potem szyliśmy "poduszkę emocjonalną". Każdy już teraz wie, ile wysiłku potrzeba, aby obszyć chmurkę.


Dzień 4
Tym razem zaczęliśmy od wysłuchania przecudnej książki pt. Emocje, autorstwa Tadeusza Rossa, w wersji audio. Czytaliśmy również opowieść Roba Goldblatta Pierwsza lekcja szczęścia. O chłopcu, który nie chciał być smutny. Potem urządziliśmy wyścig "trzynogów", odgadywaliśmy, które żelki są naładowane emocjami:), wykonywaliśmy obrazki z plasteliny, a na końcu bawiliśmy się w kalambury, odgadując tytuły znanych bajek i baśni.


Dzień 5
Czytaliśmy Mojego kochanego Kotopsa Beaty Ostrowickiej. Bawiliśmy się w "rozśmieszające masażyki"; wojowaliśmy z użyciem papierowej amunicji, garliśmy w kalambury - tym razem odgadując, kto z grupy jest na obrazku.

Tego dnia wszystkie dzieci otrzymały od nas kolorowe dyplomy


Przesłanie tegorocznych ferii w bibliotece można zawrzeć w słowach wiersza Tadeusza Rossa

I rzecz ważna, najważniejsza,
chcę żebyście to wiedzieli:
Bez emocji to by ludzie
Kochać siebiue nie umieli

poniedziałek, 1 lutego 2010

"Elementarze świata" - wystawa

Zaprszamy wszystkich Naszych Czytelników na wystawę prezentującą elemenatrze pochodzące z całego świata. Potrwa ona do 25 lutego br. Zbiór można oglądać w budynku głównym Biblioteki, przy ul. Wileńskiej 32.
Kolekcja zaprezentowanych elementarzy należy w całości do Renaty Zaborskiej (270 egzemplarzy). Znajdują tu książki pochodzące ze wszystkich kontynentów. Można zobaczyć, z czego uczą się dzieci m.in. w: Etiopii, Algierii, Tanzanii, Angoli, Kenii, Ghanie, Nigerii, Egipcie, Libii, Maroko, Meksyku, Kostaryce, Ekwadorze, Wenezueli, Stanach Zjednoczonych, Republice Południowej Afryki, Urugwaju, Argentynie, Brazylii, Nowej Zelandii, Kanadzie, Gruzji, Indiach, Jordanii, Iranie, Birmie, Indonezji, Sri Lance, Wietnamie, Kambodży, Chinach, Nepalu, Izraelu, Turcji, Malezji, Macedonii, Albanii, Rosji, na Madagaskarze, Kubie… W zbiorach Renaty Zaborskiej znajdują się też inne ciekawe egzemplarze, takie jak np. drewniana tabliczka do nauki pisania z Togo w Afryce czy niemiecki elementarz o charakterze propagandowym z 1939 roku.




Natomiast historia polskich elementarzy została przedstawiona na ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Książki Dziecięcej i Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy. Zaczynając od Abecadła polskiego z 1538 roku, poprzez tzw. sylabizówki, reformę Komisji Edukacji Narodowej (działalność Onufrego Kopczyńskiego), następnie samouczki Kazimierza Promyka (czyli Konrada Prószyńskiego) i wiele innych, aż do znanych wszystkim elementarzy Mariana Falskiego, można prześledzić nie tylko światopogląd autorów, ale i rozwój myśli dydaktycznej.