wtorek, 13 listopada 2012




Propozycje nowych książek dla 

dorosłych

 

 Ocaleni z XX wieku - Mikołaj Grynberg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  Mikołaj Grynberg- Ocaleni z XX wieku

  

Zanim dopadnie nas czas - Jennifer Egan  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Jennifer Egan- Zanim dopadnie nas czas

Kiedy w środku dnia na chwilę się zatrzymasz, przestaniesz robić cokolwiek - czy słyszysz, jak płynie czas...? Oczywiście, że nie! Myślisz, że warto byłoby coś zmienić, ale nie masz czasu na małe sprawy, a co dopiero na rewolucje w swoim życiu. Dajesz się okradać. Powoli. Ze wszystkiego. Z marzeń, które snujesz coraz ciszej, po kryjomu.

Bennie Salazar, podstarzały punk i właściciel wytwórni płytowej, i jego asystentka Sasha - żadne z nich nie zna przeszłości drugiego. Poznaje ją jednak czytelnik wraz z intymnymi szczegółami i historiami osób, które spotykali oni na swej drodze. Razem z bohaterami przechodzi od szumiących płyt analogowych i amatorskich kapeli punkowych wykrzykujących swoje emocje na żywiołowych koncertach jednoczących publiczność do "ściągania kawałków z neta", mp3 i doskonałych nośników dźwięku.

J. Egan po mistrzowsku i z ogromną psychologiczną wnikliwością przedstawia proces dojrzewania i starzenia się we współczesnych czasach nazywanych erą cyfrową.
Za powieść Zanim dopadnie nas czas Jennifer Egan otrzymała nagrodę Pulitzera oraz National Book Critics Circle Award. Telewizja HBO zakupiła prawa do nakręcenia na jej podstawie serialu. Jej opowiadania ukazują się na łamach takich czasopism, jak "The New Yorker", "Harper's Magazine" i "GQ", pisuje też felietony do "The New York Times Magazine". REBIS opublikował również tej autorki Niewidzialny cyrk i Spójrz na mnie.

 

 




















Tiziano Terzani-  Zakazane wrota

 

Kochał je za religię i filozofię, dawne ścieżki mądrości, lekceważone przez konsumpcyjnego człowieka Zachodu, choć nieobca mu też była chwilowa fascynacja ideami Mao. Kiedy po raz pierwszy przekroczył granice ChRL i nazwał się Deng Tiannuo, był 1968 r. W 1980 r. zamieszkał wraz z rodziną w Pekinie, nastały bowiem czasy reform i otwarcia Chin na świat, a on należał do grupy nielicznych zachodnich dziennikarzy akredytowanych za rządów Deng Xiaopinga. Cztery lata później aresztowano go i wydalono z kraju za „kontrrewolucyjną działalność”, bo Chińczycy ponoć przestali wierzyć, że włoski pismak pracujący dla Niemców nie został dotąd agentem CIA czy KGB.
Zakazane wrota”, opublikowane w 1985 r. we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, to bardzo krytyczny rozrachunek z postmaoistowskimi rządami Denga. Mówią wprost o marnotrawieniu dziedzictwa cywilizacji, której zagraniczny korespondent – paradoksalnie – czuł się strażnikiem. Kataloguje w reportażach zniszczenia: tak rujnowano Tybet, tak bezczeszczono świątynię Konfucjusza, tak umierał Pekin, tak odebrano ludziom radość z hodowania zwierząt, a wszystko po to, by Chiny stały się gospodarczym tygrysem. Jest to raport z konsekwentnego burzenia kultury i prawa do wolności oraz samostanowienia. A równocześnie zapis nieudanej próby wejścia w skórę Chińczyka. Mówić, jeść i ubierać się po chińsku, a nawet wysłać swoje dzieci do chińskiej szkoły – to wciąż za mało. By naprawdę poczuć chiński strach, trzeba było się tam urodzić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz