sobota, 15 maja 2010

"Namiestnicy Warszawy" - wieczór autorski

Dziś wieczorem swoją najnowszą książkę promowała u nas Danuta Szmit-Zawierucha, varsavianista, autorka licznych publikacji poświęconych Warszawie.

Namiestnicy Warszawy zostali od razu docenieni w środowisku i uhonorowani Nagrodą ZAIKS-u im. Karola Małcużyńskiego. Jest to książka o historii, ale daleko jej do stylu stricte dokumentalnego, gdyż czytając ją, nie sposób popaść w nudę. To nie tylko opowieść o polityce, ale przede wszystkim opowieść o ludziach. Tłem jest tu XIX-wieczna Warszawa, a bohaterami głównymi carscy namiestnicy. Danuta Szmit-Zawierucha odkrywa przed nami niektóre tajemnice, a nawet absurdy, ich władzy, raz ukazując ich małość i prostactwo, innym razem przejawy dobrego serca. Autorka opowiada o namiestnikach w sposób niezwykle barwny, czasem z humorem, sprawiając, że postaci te „żyją”, że „widzimy je naprawdę”.
Namiestnicy Warszawy to książka pełna ciekawostek, których nie znajdziemy w podręcznikach do nauki historii. Jest bogata w reprodukcje i archiwalne fotografie, dzięki czemu można rekonstruować ówczesną Warszawę. Po jej lekturze z pewnością już nikt nie przejdzie obojętnie obok miejsc, które zachowały się do dziś lub które zostały zniszczone wraz z końcem rządów carskich w Polsce.

W przygotowaniu są jeszcze dwie książki tejże autorki – Place Warszawy i Kalendarz warszawski 1218–1989. Obie ukażą się nakładem wydawnictwa Abrys.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz